Exkurzia do Viedne --text

Exkurzia do Viedne

3.Dec.2019

V tretie decembrové ráno sme vstávali do školy skôr ako zvyčajne, ale o to radostnejšie . Dôvodom našej dobrej nálady bola exkurzia do hlavného mesta Rakúska - Viedne. O pol siedmej sa pohol plne naložený autobus so 44 žiakmi 7. - 9.ročníka a s 3 učiteľmi a smeroval k našim južným hraniciam. Kúsok za hranicami sme navštívili čokoládovňu v Kitsee a kúpili si mikulášske maškrty. Po krátkej zastávke sme pokračovali v ceste do Viedne. Prvou skoro trojhodinovou zastávkou bolo Technické múzeum. Tu sme si mohli pozrieť rôzne technické vynálezy, vyskúšať si fungovanie fyzikálnych zákonitostí, vidieť ako sa vyvíjal priemysel, doprava, či dokonca aj zdravotníctvo. Mohli sme porovnať vybavenie domácností v minulosti aj dnes, či vyskúšať si moderovanie správ alebo prácu vo filmovom štúdiu. Pre všetkých to bolo veľmi príjemné získavanie nových vedomostí. Poobede sme mali prehliadku umelecko-historického múzea. Je to najnavštevovanejšie múzeum vo Viedni a to bolo naozaj vidieť. Bolo tu veľa turistov - milovníkov histórie a výtvarného umenia zo všetkých kútov sveta. Úplne potichu, aby sme ich nerušili, sme si pozreli egyptské zbierky a galériu a trochu sa nadýchli krásy dávnych čias. Potom sme sa presunuli do úplného srdca Viedne - k Dómu sv. Štefana. Pozreli sme si ho v jeho nádhere zvonku aj zvnútra a prešli sme sa po slávnej obchodnej ulici Kärtnergasse. Popri Hofburgu sme prešli až k radnici. Medzičasom sa už Viedeň obliekla do tmy a žiarila tisícimi svetielkami, ktoré umocňovali všadeprítomnú predvianočnú atmosféru. Na vianočných trhoch sme sa občerstvili špecialitami rakúskej kuchyne, kúpili si niečo pekné na pamiatku a popritom si vyskúšali našu "obchodnú" nemčinu úplne naživo. Zdravo unavení, ale spokojní sme si sadali do autobusu. Vôňa punču, vanilkových rožkov a prepečených klobások pominula zatvorením dverí, ale spomienky nás budú tešiť ešte dlho. Ďakujeme.

Mgr. Katarína Gardianová

Exkurzia