Príbeh ochrany dažďového pralesa --text

Príbeh ochrany dažďového pralesa

11.Dec.2018

Dňa 11. decembra sa na našej škole uskutočnila beseda s aktivistami zúčastňujúcimi sa na akciách organizácie Green Life Project (http://pralesdetem.cz/), ktorej cieľom je záchrana indonézskeho dažďového pralesa či zastavenie týrania najmä exotických zvierat pre naše potešenie napríklad v cirkusoch. Priblížili nám svoju dobrovoľnícku prácu, ich strety s pytliakmi, ktorí chytajú papagáje, hady, či opice, aby ich mohli predať do zverochovov po celom svete a slobodné zvieratá tak skončili uväznené v klietkach našich domov. Najväčším problémom, ktorý Indonéziu postihuje je však odlesňovanie, ktoré spôsobuje znižovanie produkcie kyslíka na planéte či vyhynutie mnohých živočíšnych druhov, najmä tigrov, nosorožcov, slonov a orangutanov. Na pôvodné miesta pralesov sú vysádzané plantáže, na ktorých sa produkuje palmový olej. Priamo na príkladoch nám ukázali, že tento problém nám nie je tisíce kilometrov vzdialený. Každý jeden z nás je zaň zodpovedný svojim arogantným prístupom. Pritom by len stačilo prečítať si zloženie čokolády, keksov, tyčinky či slaných krekrov a jednoducho si nekúpiť tie, ktoré palmový olej obsahujú a donútiť tak výrobcov používať zdravšie oleje pestované priamo u nás či kakaové maslo. Tým, že to nerobíme, nepriamo podporujeme výrub pralesov a úhyn už tak veľmi ohrozených orangutanov či tigrov. Je ľahké myslieť si, že jedna osoba predsa nič nezmení a budeme len kvapkou v oceáne. Na besede sa však zúčastnilo 120 žiakov. Ak každý z nich pôjde príkladom svojim rodičom, súrodencom, kamarátom, učiteľom, vytvorí sa nezastaviteľná zmena. Veď čo je oceán - len veľa kvapiek vody pokope.

Príbeh

Príbeh ochrany dažďového pralesa