100. výročie vzniku ČSR --text

100. výročie vzniku ČSR

22.Oct.2018

Pred 100 rokmi, v novembri 1918, vstúpila na západnom fronte do platnosti dohoda o prímerí medzi Nemeckom a spojeneckými mocnosťami. Po štyroch rokoch, troch mesiacoch a trinástich dňoch sa skončila najstrašnejšia vojna, akú dovtedy ľudstvo zažilo. Zapojilo sa do nej 38 štátov zo všetkých obývaných kontinentov. Do zbrane bolo zmobilizovaných 115 miliónov mužov, z ktorých 10 miliónov zahynulo. Drvivá väčšina z nich nemala ani 30 rokov. Ďalším 20 miliónom zostali trvalé následky v podobe zmrzačenia, psychických porúch a iných zdravotných problémov.

Dnes si na Slovensku pripomína koniec prvej svetovej vojny len málokto. V kolektívnej pamäti ju totiž prekryla oveľa hroznejšia globálna kataklizma z rokov 1939 – 1945. Napriek tomu by sme na 11. november 1918 nemali zabúdať. Hoci sa priame frontové besnenie našej krajiny dotklo len okrajovo, straty na životoch boli veľké. Zo slovenských vojakov mobilizovaných do rakúsko-uhorskej armády padlo až 69 700. Pre malý národ zahŕňajúci v tom čase necelých 2,5 milióna duší, to bola obrovská tragédia. Sotva preto nájdeme na Slovensku dedinu, v ktorej by chýbal pomník s menami padlých z rokov 1914 – 1918, preto aj pre iné si musíme udalosti spred 100 rokov pripomínať.

Preto sa dňa 23.10.2018 na našej škole uskutočnilo podujatie osvetľujúce udalosti konca 1.sv. vojny a vzniku spoločného štátu Slovákov a Čechov. Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka v knižničných priestoroch školy vzhliadli dokument s prednáškou učiteľa dejepisu Mgr. Ľuboša Ďurneka o udalostiach tak vzdialených a pamätných. Okrem prednášky žiaci deviateho ročníka z projektových prác vytvorili nástenku na poschodí školy.

Podujatie poodkrylo krehké citlivé stránky žiakov, ktorí unisono tvrdili, že prednáška im dala do života isté poznatky a hodnoty. Zároveň sme vzdali úctu obetiam tohto obdobia a vďaku spolutvorcom nového štátu v Európe.

Mgr. Ľuboš Ďurnek

100.