Návšteva starkých --text

Návšteva starkých

2.Nov.2017

Dňa 20.10.navštívil žiakov 2.B triedy -MVDr. Dušan Gerlachov- starý otec Mii Gerlachovovej, povolaním veterinárny lekár. Pútavou prednášku o zvieracích parazitoch a zvlášť kliešťoch deti povzbudil k väčšej hygiene po hraní so svojimi domácimi miláčikmi a tiež k správnej ochrane pred kliešťami či dôslednej kontrole po návrate z lesa. Na deti zapôsobili najmä informácie o tom, čo parazity v tele spôsobujú a celý dojem umocnili ukážky parazitov, ktoré pán doktor so sebou priniesol. Na záver stretnutia trpezlivo odpovedal na zvedavé otázky detí ohľadom akýchkoľvek zvieratiek. Ďalšou návštevou bola 25.10. p. Eva Kovaľčíková, ktorá čítala deťom bájky od Ezopa. Spoločne hľadali ponaučenia v jednotlivých príbehoch ba i prepojenie s nástrahami súčasného sveta. Deti si veľmi rýchlo získala a jej vnučka Lea Laciková bola právom hrdá na svoju babičku - Evičku. Naša hosťka deti nakoniec prekvapila darčekmi v podobe sladkostí, pasteliek či omaľovánky, za ktoré ďakujeme. Do tretice prišla starká Damiena Dobiaša, ktorá žila 23 rokov v krajine 3000 km vzdialenej od Slovenska – v Iraku. Zaujímavým rozprávaním o tradíciách, prírode či bežnom živote v Iraku vzbudila u detí záujem i pozornosť. Rozprávala o tom ako sa tam cudzincom žije, ako sa učila ich reč či písmo, no dotkla sa aj vojny, ktorá v Kuvajtskom Zálive prebiehala. Napriek kultúrnym či náboženským rozdielom, si život tam - v kruhu svojej rodiny pochvaľovala, no ešte viac sa tešila, tomu na Slovensku - pretože tu mohla žiť v pokoji. Deťom niekoľkokrát zdôraznila, aké majú šťastie, že žijú v krajine, kde je mier. Atraktívnou bodkou za stretnutím bola ukážka arabského písma, ktorým napísala mená všetkých detí. Keďže nie všetci starí rodičia majú možnosť prísť za svojimi vnúčatami do školy, vyrobili sme pre nich darčeky - ježkov a pridali drobnú sladkosť. Aj takto im chceme prejaviť svoju úctu a lásku.

Mgr. Janka Bošanská

Návšteva