Úcta k starším v 1.A --text

Úcta k starším v 1.A

25.Oct.2023

Dňa 23.10.2023 sme privítali medzi sebou starého otca Šimonka Pargáča. Miluje prírodu aj svojho vnuka a preto ho často berie na potulky lesom. Fotoaparátom lovia rôzne druhy vtáčikov, o ktorých im všeličo porozprával. Priniesol ukázať aj špeciálny odev, v ktorom je pre vtáčikov neviditeľný. Oboznámil ich aj o so zaujímavou knižkou. Každé dieťa si vymaľovalo aj vtáčika. Daroval našej triede vtáčiu búdku s krmivom a s prianím, aby sa dobre starali o vtáčiky a uvideli ich za oknom v darovanom kŕmitku čo najviac.

Po peknej prezentácii o vtáčikoch prišiel pánovi Pargáčovi na pomoc starý otec Mareka Mozola pán Golešényi. Deti sa poprezliekali do úborov a pobrali sme sa do telocvične. Starší – veľmi aktívni kapitáni si rozdelili hráčov a súboj sa mohol začať. Hrali ako draci. Zápas sa skončil priateľským podaním rúk. Na záver si kapitáni dali streľbu na basketbalový kôš. Bol to síce nerovný boj, keďže pán Golešényi bol profesionálny basketbalista. Deťom ukázali ,že aj po prehratom súboji sa majú správať priateľsky.

Treťou aktivitou v našej triede bolo stretnutie so starými rodičmi Jakubka Balúcha. Pani Kanovská aj s manželom priniesli veľké množstvo materiálu na výrobu dušičkových dekorácií. Deťom vysvetlili význam spomienky na zosnulých zo svojich rodín. Ukázali im ako si aj oni spolu s rodičmi, ale aj starými rodičmi môžu zhotoviť venček. Deti za veľkej pomoci pani Kanovskej naaranžovali krásne kahance s čečinou.

Stará mama Kajky Fulkovej má rada kvety. Prišla sa s Kajkinými spolužiakmi podeliť o svoju radosť. Naučila ich sadiť kvety do kvetináčov. Povedala im ako sa o ne majú starať, aby im robili radosť a skrášľovali triedu. Prvákov táto aktivita bavila. Polievať darovanou krhličkou sa určite naučia. Pani Mokošová preverila ich zručnosť a poskladali si spolu lodičku z papiera. Ako správna stará mama nezabudla na mlsné jazýčky detí, lízanky im veľmi chutili.

Všetkým starým mamám a starým otcom boli deti vďačné, že si našli čas a prišli sa podeliť o svoje zážitky, aktivity a venovali im svoj čas, hoci si museli v práci zobrať voľno. Z vďačnosti im zaspievali piesne a odmenili ich potleskom. ĎAKUJEME!

Mgr. Evka Bajzíková

Úcta