Dni eur. kultúrneho dedičstva --text

Dni eur. kultúrneho dedičstva

27.Sep.2023

Dni európskeho kultúrneho dedičstva, sme so štvrtákmi a piatakmi absolvovali s p. Nikodémovou, z Tribečskej knižnice. Tá si pre nás pripravila prezentáciu na tému: „Čo naši predkovia vedeli - na to my nezabudnime“ - o tradičných remeslách našich predkov V jednoduchšej forme, ale obohatené o výrobu vlastného „keramického“ taniera absolvovali prednášku aj prváci, druháci a tretiaci. Ďakujeme za spoluprácu Tribečskej knižnici i za nasadenie a trpezlivosť p.Nikodémovej.

Pre žiakov 5.,6. a 7.ročníka bola pripravená 27.9. prednáška s názvom : „Dedičstvo ukryté v tradíciách“. Mgr. Ondrej Godál z Tribečského múzea v Topoľčanoch urobil prierez ľudovými tradíciami počas roka s akcentom na jesenné obdobie-dožinky. Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sú podujatím, ktoré vzniklo v roku 1985 z iniciatívy Rady Európy. Od roku 1999 je spoluorganizované Európskou úniou. Koná sa v 50 štátoch Európy, ktoré podpísali Európsky kultúrny dohovor. Slovenská republika sa pripojila k usporiadateľom DEKD v roku 1993.

Mgr. Janka Bošanská

Dni eur. kultúrneho dedičstva