Deviataci na Orave --text

Deviataci na Orave

7.Jun.2023

Žiaci 9.ročníka zamierili na posledný spoločný výlet na Oravu, do obľúbeného penziónu Kamzík v Habovke. Počasie nás do poslednej chvíle držalo v napätí, nakoľko celú cestu od rána lialo. V Oravskom Podzámku sa našťastie počasie umúdrilo a mohli sme si pomedzi iba pár kvapiek prezrieť zákutia Oravského hradu, na ktorom je tento rok 80.vyročie natáčania filmu Drakula. Za dedinkou Podbieľ, ktorá je známa drevenými domčekmi sme navštívili Františkovu hutu, kde bola natáčaná Tisícročná včela. Najviac sme si však užili spoločne strávené chvíle na penzióne. Na druhý deň sme využili doobedňajšiu priazeň počasia a vybrali sme sa do Múzea oravskej dediny, ktoré je umiestnené v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy. V múzeu sme si mohli vyskúšať aj tradičné remeslá ako: podmaľba na sklo, rezbárstvo, výroba sviečok z včelieho plástu, hrnčiarstvo, tkanie, drotárstvo, ..... Kam a hlavne s kým pôjdeme o rok?

Mgr. Zuzana Sucháňová

Deviataci