Boli sme očarení Viedňou --text

Boli sme očarení Viedňou

27.Apr.2023

27. apríla o 6.30 h sa z parkoviska pred školou pohol autobus so 45 žiakmi 7.-9. ročníka a nabral smer Rakúsko. V tento deň sme chceli navštíviť Viedeň a tentoraz si ju pozrieť v jej jarnom šate. Cesta ubiehala plynule bez väčších zdržaní a tak sme o 10,00 h vystúpili v hlavnom meste Rakúska, priamo pred Technickým múzeom. Tu bola naša prvá zastávka a plná vstupná hala návštevníkov - od malých škôlkarov až po zvedavých teenagerov - bola zárukou, že sme na pravom mieste. Interaktívne múzeum nám ponúklo nevšednú prehliadku vynálezov zo sveta vedy a techniky, dokonca mnohé fyzikálne zákonitosti sme si mohli aj vyskúšať. Niektoré exponáty sa venovali ekológii, iné histórii dopravy, energetiky, spotrebného priemyslu, hudby, filmu a televízie. Mohli sme zažiť moderovanie správ, či v špeciálnej kabínke odmerať hodnotu decibelov hluku, ktorý dokážu vyprodukovať naše hlasivky.

Plní dojmov sme sa po krátkej obednej prestávke presunuli do areálu Schönbrunnu – letného sídla Habsburgovcov. Prechádzali sme zámockým parkom, ktorý uzatvárala obrovská fontána. Súčasťou tohto komplexu bola aj záhrada s exotickými zvieratami, ktoré zozbierali Habsburgovci počas svojich dobrodružných ciest. A práve v tejto najstaršej ZOO na svete, ktorá patrí k svetovému kultúrnemu dedičstvu UNESCO, sme strávili čas až do neskorého popoludnia. Videli sme zvieratá zo všetkých kontinentov od žiráf, cez pandy, kengury a koaly, až po nosorožce, slony, tulene a tučniaky. Očarili nás nádherné akváriá, dom dažďového pralesa, insektárium, dom motýľov a opíc. Celkový zážitok umocňovalo príjemné jarné počasie a nádherné, priam kráľovské prostredie. Len ťažko sme opúšťali toto rozprávkové miesto.

Ešte sme stihli posledné nákupy suvenírov, aby sme sa po 17.00 h vydali na cestu domov. Každým kilometrom sme spracovávali pestré zážitky a postupne sa ponárali do súmraku štvrtkového večera. Unavení, ale šťastní a obohatení, sme pred deviatou dorazili do Topoľčian.

Mgr. Katarína Gardianová

Boli